Kupuj mądrze wyroby skórzane.

Dzięki metce informującej o składzie możemy łatwo dopasować do własnych wymogów zarówno ciuchy, jak i buty czy nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada wymogu przyklejania metki informacyjnej przy galanteryjnych towarach „skórzanych”. Dlatego też tak nagminnie po kilku miesiącach czy nawet tygodniach odkrywamy przykrą prawdę – nabyliśmy nieskórzany bubel! Jak więc rozpoznać towar niedobrej jakości?
Głównie pytajmy. Czy asortyment, np. pas skórzany zawiera warstwy syntetyczne? Czy zastosowana skóra jest powlekana syntetykiem? Czy w składzie znajduje się tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą ekologiczną?
Bez wątpienia próg prawdomówności sprzedawców zdarza się rozmaity, a w przypadku wielkich sieci z odzieżą gro pracowników zapewne nawet nie będzie umiała na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę i co powinno zwiększyć naszą czujność?
Głównie koszt. Nie dajmy się oszukać – naturalna skóra posiada swoją wartość i zakup skórzanej teczki męskiej za sto PLN jest po prostu niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na powierzchnię skóry, gdy jest zbyt gładka lub też nazbyt regularna jeśli chodzi o plamki, żyłki lub porowatość, prawie pewne jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, w całości zakryte ranty także mogą sugerować, iż zatuszowano stosowanie składników syntetycznych.
Brak odkrytych kantów czy także widocznych spodów skóry, także sugeruje syntetyk. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Pamiętajmy też, że skóra naturalna to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony śmieć garbarski, a wykonane z niej pasy niezwykle ekspresowo psują się. Prawdziwa skóra musi mieć charakterystyczny zapach – pozostałość po działaniach garbowania. Podobnie do człowieczej, skóra bydlęca ma nieregularności – mniej lub bardziej widoczne w zależności od zastosowanego lakieru. Dokonując nabycia przez net zwracajmy uwagę na specyfikacje towaru – nie dajmy się oszukać znaczkiem „skóra naturalna”, ponieważ zgodnie z prawem można go naklejać nawet wówczas, gdy produkt zawiera jedynie jej śladowe ilości.
Produkt zrobiony z naturalnej skóry powinien przetrwać latami, dlatego warto kupować go mądrze!
tekst dostepny na stronie producent plecaków